Çekme

Metal malzemelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesinde en sık kullanılan test yöntemidir. Malzemenin elastik ve plastik şekil değişimi bölgesindeki davranışı grafiksel ve rakamsal olarak belirlenir. Çoğunlukla RP0.2, elastik modülü, çekme mukavemeti, çekme uzaması, kopma mukavemeti ve kopma uzaması ölçümü yapılır.

Sıklıkla kullanılan standartlar ISO6892-1 ve DIN EN 10002'dir. Aynı zamanda koşullandırılmış ortamda yapılan testler de son dönemlerde popülerleşmektedir. Bu sayede metal malzemelerde yüksek ya da düşük sıcaklıklarda gösterdikleri mekanik davranış belirlenebilmektedir. Özellikle havacılık, savunma ve otomotiv sektöründe koşullandırılmış ortamda yapılan testler tercih edilmektedir. Sıcaklık değerleri -100 ... ile 1250 ºC aralığında gerçekleştirilebilmektedir. 

Test yükleri numunenin kalınlığına, mukavemetine ve test sıcaklığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hegewald&Peschke  5 kN ile 3000 kN aralğında test kapasitelerinde elektromekanik tahrikli cihazlar üretebilmektedir.  Malzemenin yapısına göre değişmekle beraber vidalı, vidalı-kamalı, kamalı, pnömatik ya da hidrolik çeneler çekme testlerinde kullanılabilmektedir.

ISO 6892-1 standardının gereklilikleri oldukça yüksektir. Burada cihazın kapalı çevrim hız kontrol kabiliyeti, cihaz gövdesi rijitliği, uygun yazılım, çekme çeneleri ve ekstensometre kullanılmalıdır. Hegewald&Peschke ISO 6892-1A, ISO 6892-1B ve ISO 6892-2 normlarını tümüyle karşılayabilecek üniversal test cihazları üretebilmektedir. 

Hegewald&Peschke firmasının Table Blue, Table, Inspekt  serisi ürünleri ile birlikte kullanılan kullanıcı dostu LabMaster yazılımı sayesinde çekme, eğme, basma gibi testlerin tümünü ek bir ücret ödemeden yapabilme imkanına kavuşacaksınız.

X